LPG – ekologia dla każdego

Opublikował: admin

LPG capLPG to alternatywne dla benzyny źródło energii do napędzania samochodów. Bardzo popularne w Polsce, dzięki niższej niż benzyna cenie, ale zdobywające coraz większą popularność w krajach Europy Zachodniej. Do jego popularyzacji przyczyniły się dwa czynniki: ekonomiczność i ekologiczność. Przyjrzyjmy się czy samochody z napędem zasilanym LPG rzeczywiście pozwolą nam zaoszczędzić i ochronić środowisko. Czytaj dalej… »

Ogniwa paliwowe w motoryzacji

Opublikował: admin

W obliczu powoli wygasających kopalnych źródeł energii (takich jak ropa naftowa i gaz ziemny) oraz wzrastającego poziomu zanieczyszczenia powietrza na świecie naukowcy wciąż poszukują alternatywnych źródeł energii. Jedną z takich „czystych” technologii są ogniwa paliwowe. Ogniwa te produkują energię elektryczną ze stale dostarczanego z zewnątrz i utlenianego paliwa. Tym ogniwa paliwowe różnią się na przykład od ogniw galwanicznych (popularnych baterii), w których energia elektryczna musi być wcześniej zmagazynowana. Czytaj dalej… »

Silniki z alternatywnymi formami zasilania

Opublikował: admin

Panele słoneczneCodziennie jesteśmy bombardowani przez media informacjami o zanieczyszczeniu środowiska i kończących się źródłach paliw kopalnianych. Namawiani jesteśmy do bardziej ekologicznego stylu życia, do oszczędzania energii, do przykładania większej wagi do troski o naszą planetę. Czytaj dalej… »

Hybryda – zapis z sekcji

Opublikował: admin

Krótko rzecz ujmując, napęd hybrydowy to połączenie przynajmniej dwóch silników czerpiących energię z różnych źródeł. Obecnie dominującym i praktycznie jedynym obecnym na rynku rozwiązaniem jest hybryda benzynowo- Czytaj dalej… »

Silnik Tesla

Opublikował: admin

Silnik elektryczny ma interesującą historię. Tego typu jednostkę napędową na prąd zmienny jeszcze w XIX wieku opatentował serbski inżynier i wynalazca – Nikola Tesla. Mogła ona zarówno zamieniać energię elektryczną w Czytaj dalej… »

Technologia stosowana w napędach elektrycznych

Opublikował: admin

Samochody napędzane energią elektryczną zyskują sobie coraz większą popularność i już niedługo mogą stać się realną alternatywą dla silników spalinowych. Jednak warto zadać pytanie: jak takie silniki działają i skąd pobierają Czytaj dalej… »