Technologia stosowana w napędach elektrycznych


Samochody napędzane energią elektryczną zyskują sobie coraz większą popularność i już niedługo mogą stać się realną alternatywą dla silników spalinowych. Jednak warto zadać pytanie: jak takie silniki działają i skąd pobierają niezbędną energię? Najczęściej tego typu pojazdy napędzane są prądem stałym, który może pochodzić z różnych źródeł. Może to być na przykład akumulator, który będzie ładowany zewnętrznie, czyli przy pomocy specjalnych stacji ładowania, które miałyby zastąpić w przyszłości stacje benzynowe.

Istnieje kilka typów akumulatorów:

  • kwasowo-ołowiowe,
  • niklowo- wodorkowe,
  • tzw. Zebry (na bazie chlorku aluminium i chlorku sodu)
  • i najczęściej wykorzystywany w samochodach elektrycznych – akumulator litowo-jonowy.
  • W samochodach hybrydowych (czyli takich, które mają zarówno silnik spalinowy jak i elektryczny) część energii produkowana jest przez spalinową część silnika, a część odzyskuje się z energii wytworzonej podczas hamowania. Także z energii wytworzonej podczas pracy amortyzatorów można uzyskiwać energię elektryczną.

    Sprawą dalszej przyszłości będą samochody zasilane energią słoneczną, przez ogniwa fotowoltaiczne. Na razie taki napęd występuje tylko w eksperymentalnych, koncepcyjnych pojazdach. Także ewentualne ładowanie pojazdu nie na specjalnej stacji lecz z domowego gniazdka jest na razie melodią przyszłości. Mimo pozornego skomplikowania samochody o napędzie elektrycznym będą dużo łatwiejsze w eksploatacji niż tradycyjne, spalinowe maszyny.


Tagi: , , ,

Skomentuj