Pojazdy ekologiczne są przyszłością motoryzacji


Pojazdy ekologiczne są przyszłością motoryzacji. Motory i samochody hybrydowe lub elektryczne są odpowiedzią na pytanie o to, co zrobić z hałasem i zanieczyszczeniami. Już teraz pojazdy wyposażone w jednostki elektryczne notują największe wzrosty produkcji wśród wszystkich rodzajów napędów. Mają zalety, jakich potrzebuje nowoczesny środek transportu, ponieważ są:

– ekologiczne (co w czasach globalnego ocieplenia i walki z zanieczyszczeniami jest niezwykle ważne),

– tanie w eksploatacji (przy rosnących cały czas cenach ropy naftowej jawią się jako korzystna alternatywa),

– łatwe w obsłudze (nie mają skrzyni biegów czy sprzęgła, z ich obsługą poradzi sobie każdy).

Ponadto oferują niezwykły komfort jazdy. Poruszają się niemal bezszelestnie. Do tego mają coraz lepsze osiągi. Zarówno prędkość maksymalna, jak i przyspieszenie, a także zasięg coraz bardziej zbliżają się do „tradycyjnych” samochodów napędzanych silnikami spalinowymi.

Dziś już większość czołowych producentów motoryzacyjnych ma w swojej ofercie samochody zasilane energią elektryczną (chociażby Chevrolet Volt czy Mitsubishi i-MiEV). Pojawiły się także takie firmy jak Tesla Motors, o zdecydowanie sportowym profilu. Swoimi konstrukcjami udowadniają, iż nowe źródła napędu mają moc wystarczającą do napędzania wyczynowych aut.

Już teraz powstają specjalne stacje ładowania. Tylko kwestią czasu jest wyparcie przez nie stacji benzynowych. Wzrost popularności takich aut doprowadzi do spadku cen pojedynczych egzemplarzy. Inżynierowie już pracują nad lepszymi i bardziej wydajnymi akumulatorami. Prowadzone są także badania nad pozyskiwaniem energii z ogniw paliwowych. To wszystko sprawia, że samochody o napędzie elektrycznym jawią się jako ta gałąź motoryzacji, która już w niedalekiej przyszłości będzie nadawać ton całej branży.


Tagi: , ,

Skomentuj