Historia samochodów elektrycznychSamochody napędzane energią elektryczną są niewątpliwe przyszłością motoryzacji. Jednak zanim ujrzymy to co przyniesie przyszłość zwróćmy swój wzrok ku przeszłości i poznajmy krótką historię aut napędzanych elektrycznością. Krótką” tylko objętościowo, bowiem czasowo musimy się cofnąć o ponad 150 lat, do roku 1835.
Historię tę rozpoczynamy nie na asfalcie, lecz na torach kolejowych. W tym roku Thomas Davenport konstruuje liniową kolej elektryczną,  zaś trzy lata później Robert Davidson buduję elektryczną lokomotywę. Te odkrycia przyczyniają się do tego iż około roku 1839 w Szkocji Robert Anderson buduje swój elektryczny powóz, który zasilany jest nieregenerowalną baterią.

Następnie nastaje około siedemdziesięciu lat zmagań z budową coraz to lepszych akumulatorów co udaje się francuzom – Gastonowi Plante i Kamilowi Feaure. Do roku 1900 następuje rozkwit popularności samochodów elektrycznych. Bite są rekordy prędkości – pojazd La Jamais Contenge osiąga ponad 105 km/h! Niestety później nastaje era samochodów o napędzie spalinowym, które wygrywają z elektrycznymi pojazdami osiągami i łatwością eksploatacji.

W 1947 w laboratoriach Bella powstaje tranzystor co jest kamieniem milowym w historii elektrycznej motoryzacji. Od lat 80 następuje drugi boom na samochody zasilane energią elektryczną, który trwa nieprzerwanie do dzisiaj. Głównym czynnikiem dzisiejszej popularności tego typu pojazdów jest niski poziom


Tagi: ,

Jedna opinia to “Historia samochodów elektrycznych”

  1. super to jest

Skomentuj